شرکت آذرپشتیبان الکترونیک | کارتخوان های سیار و ثابت

دستگاه کارتخوان یا همان پوزهای بانکی و انواع آنها

دستگاه های کارتخوان با نام های دیگری همچون دستگاه pos یا پایانه های فروشگاهی در سطح جامعه مرسوم می باشند. این دستگاه ها از طریق اینترنت و ارتباطات تلفنی به سیستم های مختلف بانکی اتصال دارند. با استفاده از این دستگاه ها می توان مبلغ مشخص و معلومی را از حساب خریدار مستقیماً به حساب فروشنده انتقال داد. روند انتقال وجه با استفاده از کارتخوان به این صورت می باشد که فرد ، کارت بانکی خود را ر شیاری در دستگاه کارتخوان تعبیه شده می کشد و دستگاه با خواندن اطلاعات کارت ، مشخصات حساب فرد را شناسایی کرده و با دادن رز کارت مبلغ وارد شده را از حساب خریدار کسر و به حساب فروشنده انتقال می دهد. علاوه بر این ، دستگاه های کارتخوان قادر هستند عملیاتی نظیر : اعلام موجودی ، گزارش روزانه از فروش ، پرداخت قبوض ، خرید شارژ سیمکارت های اعتباری و گزارش صورت حساب را نیز انجام دهند.

 

انواع دستگاه های کارتخوان

دستگاه های کارتخوان را می توان به 6 دسته عمده تقسیم کرد :

دسته اول– دسته کارتخوان های تلفنی (Dialup) هستند.

همان طوری که در نام این دستگاه ها هم ذکر شده این دستگاه ها برای برقراری ارتباط با مرکز سیستم های بانکی از خط تلفن استفاده می کنند. این دستگاه ها ساده ترین نوع دستگاه های موجود هستد که قابل حمل و سیار نیستند چرا که برای استفاده از آنها حتما باید دستگاه به خط تلفن متصل باشد. با این دستگاه ها ، کارتخوان های ثابت نیز گفته می شود.

 

دسته دوم– دسته کارتخوان های متصل به شبکه یا LAN هستند.

این کارتخوان ها برای برقراری ارتباطات خود با سیستم بانکی از بستر شبکه استفاده می کنند. با توجه به این که این نوع دستگاه ها سرعت بالایی در انجام تراکنش ها دارند به همین سبب بیشتر  در فروشگاه های زنجیره ای ، مراکز خرید و مراکز پر تراکنش مورد استفاده قرار می گیرند.

 

دسته سوم– کارتخوان های بی سیم یا همان پوزهای سیار می باشند.

این دستگاه ها برای برقراری ارتباط با مرکز سیستم های بانکی نیاز به یک سیم کارت  دارند. این سیم کارت در محل های ویژه ای که توسط سازندگان دستگاه تعبیه شده جایگذاری می شوند. سیم کارت مورد استفاده در دستگاه باید دارای اینترنت فعال سازی شده باشد. این دستگاه ها محدودیت مکانی نداشته و به راحتی قابل حمل بوده و برای شرکت های پخش ، پست و مواردی که فرد تحویل حضوری داشته باشد مناسب است.

 

دسته چهارم– کارتخوان های wifi هستند.

این کارتخوان ها ارتباطات خود را از طریق ، وای فای برقرار می کنند و در مکان هایی نظیر کافی شاپ ها ، رستوان ها و مراکز خرید به جهت سهولت پرداخت کاربرد بیشتری دارند.

 

دسته پنجم– کارتخوان های متصل به کامپیوتر یا PC-POS ها هستند.

ویژگی عمده این دستگاه ها قابلیت اتصال آن ها به کامپیوترهاست. در این نوع کارتخوان ها مبلغ از طریق سیستم موجود بر روی کامپیوتر وارد شده و خریدار تنها با کشیدن کارت و وارد کردن رمز خود می تواند مبلغ مورد نظر را پرداخت نماید. در این نوع سیستم ها ابتدا فاکتور صادر می گردد و سپس مبلغ فاکتور به دستگاه کارتخوان متصل ، مخابره شده و عملیات پرداخت توسط خریدار آغاز می شود.

 

دسته ششم– کارتخوان های M-POS یا همان کارتخوان های جیبی می باشند.

درنوع ششم کارتخوان ها که همان کارتخوان های جیبی هستند یک قطعه سخت افزاری کوچک بر روی موبایل یا تبلت فروشنده نصب می گردد و پس از اجرای اپلیکیشن مخصوص گوشی تلفن همراه یا تبلت تبدیل به دستگاه کارتخوان سیار می شود. البته نوع جدیدی از دستگاه های کارتخوان ساخته شده است که از لحاظ ابعاد و اندازه جیبی بوده و حالت موبایلی دارند. این دستگاه رول کاغذی نداشته و تراکنش های انجام شده را با ارسال پیامک اطلاع رسانی می کنند.